YARDIMSEVER MADENCİLERE ÖDÜL

Koza Altın İşletmeleri çalışanı madencilerin deprem felaketi esnasında gösterdikleri gayret ve şirket yönetimince ödüllendirildi.

06 Şubat tarihinde ülke ve dünya tarihinin yaşadığı en büyük depremlerden biri olan ve 10 ilimizle birlikte 13 milyon civarında vatandaşımızın hayatını etkileyerek 46 binden fazla insanımızı kaybettiğimiz faciada başta devletimiz olmak üzere tüm ülke maddi manevi seferber oldu.

Depremin gerçekleştiği ilk saatlerden itibaren Afad ekipleriyle beraber bu konuda yetkin kişi ve kurumlar bölgeye en kısa sürede ulaştı. Bunların arasında süreç boyunca en fazla faydayı sağlayan meslek gruplarından biri de madencilerdi. İşlerinin doğası gereği bu tür tehlikeye her an hazırlıklı olan Koza Altın İşletmeleri MAKUT (Maden Kurtarma) ekibi de bu kapsamda olay yerine ulaşan ilk ekipler arasındaydı. Takip eden günlerde yurt çapındaki 5 işletmesinden deneyimli madenci, maden işçisi ve genel müdürlük persenli bölgede çalışmalara destek verdi. Bir hafta boyunca arama, kurtarma ve destek talep edilen diğer faaliyetlere doğrudan katkıda bulunan Koza Altın ekibine 137 kişi ile destek veren Ovacık/Çukuralan işletmesi çalışanları birçok yaralıyı enkazdan çıkararak hayata tutunmalarını sağladı. Deprem bölgesinde çalışmalarını büyük bir özveri ile tamamlayan madenciler şimdi evlerine döndüler ve madencilik mesailerine devam ediyorlar.

Yaşananlara karşı gösterdikleri hassasiyetleri nedeniyle Koza Holding Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Güler, Yönetim Kurulu üyesi Enis Güçlü Şirin, Yönetim Kurulu üyesi- CEO Mahmut Çelik, Basın ve Halkla İlişkiler müdürü Osman Diyadin 7 Mart tarihinde Ovacık/Çukuralan işletmelerini ziyaret ederek çalışmalara katılan madencilere bizzat teşekkür edip her birini mansiyon ve tam altın ile ödüllendirdi. Yapılan törende konuşan CEO Mahmut Çelik “O gün bizler ve Afad yeterli demeseydik tüm arkadaşlarımız felaket bölgesine biran önce giderek çalışmalara katılacaktı. Bu vefalı davranış bizi olduğu gibi tüm ülkemizi de etkilemiştir. Böylece maden sektörünün ve madencilerin varlığının önemi birkez daha kendini göstermiştir.” dedi. Yönetim kurulu başkanı İsmail Güler de “ Orada göstermiş olduğunuz çaba ve kurtardığınız hayatlar çok değerledir. Bu konuda önümüzdeki süreçte ihtiyaç duyduğunuz eğitim ve ekipman varlığı başta olmak üzere her türlü desteği vereceğiz, taleplerinizi dinleyeceğiz” dedi. Daha sonra Makut ekibi başta olmak üzere yetkin madenci ve maden çalışanı 137 kişiye mansiyonları ile birlikte tam altınları şirket yönetimince hediye edildi. Kurtarma faaliyetlerine katılan katılan çalışanlar da görevlendirme ile beraber gönüllülük kapsamında yardıma koştuklarını, tekrarı olmaması dileği ile benzer her durumda göreve hazır olduklarını, şirket yöetiminin kendilerini bu şekilde ödüllendirerek onurlandırmasına çok teşekkür ettiklerini bildirdiler. Ayrıca maden çalışanları ile yapılan toplantı esnasında yakın zamanda yapılacak ücret iyileştirilmesi konusunda bir müjde de verildi. Bununla birlikte çalışanların sendika faaliyetleri konusunda temenni ve talepleri de dinlendi. Madenciler tarafından ilgiyle ağırlanan şirket yönetimi çalışanların isteğiyle bolca fotoğraf çektirdiler.