ÇUKURALAN ALTIN MADENİ

Genel
Çukuralan Altın Madeni İzmir İli’nin kuzeyinde Ayvalık ve Dikili ilçeleri arasında kalan Çukuralan bölgesinde yer almakta olup, Ovacık İşletmesi’ne karayolu ile yaklaşık 40 km. mesafededir. Koza Altın İşletmeleri A.Ş. altın üretiminin en büyük bölümü Çukuralan İşletmesi cevherlerinden elde edilmektedir. Saha kendi arama ekibimizin çalışmaları sonucu keşfedilmiş ve üretime alınmıştır.

Jeoloji
Çukuralan Altın Madeni’nde cevherleşme iki ana damardan oluşmakta olup, düşük sülfidasyon epitermal yataktır.

İşletme
Çukuralan Altın Madeni’nde 2010 yılında açık ocak, 2011 yılında da yeraltı üretimi başlamıştır. Yeraltı üretimi Ovacık Altın Madeni’nde olduğu gibi kes-doldur yöntemi ile yapılmaktadır. Üretilen cevher Ovacık Altın Madeni’ne yöre halkının kurmuş olduğu iki taşıma kooperatifi aracılığı ile nakil edilmektedir.

Üretim
Açık Ocak
Açık Ocakta üretim, delme-patlatma, ekskavatörle kazıp-yükleme ve kamyonlarla nakil yöntemiyle yapılmaktadır. Ocaklardan çıkan cevher yanında ekonomik değeri olmayan pasa ise ileriye dönük sahanın rehabilitasyonu için depolanmaktadır. Bu nedenle üretim yapılırken tekniğe uygun olduğu sürece bir ocağı bitirip diğer ocağı geri doldurularak çalışmalara devam edilmektedir.

Yeraltı
Kes-doldur üretim yöntemi ile cevher üretilmektedir. Tahkimat, püskürtme beton ve kaya saplaması ile sağlanmaktadır.

Tesis
Çukuralan İşletmesi’nden üretilen cevher Ovacık İşletmesi’nde yer alan tesiste işlenmektedir.